phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Ubytování o prázdninách

zveřejněno: 29.09.2013

Domov mládeže VOŠ a SPŠ Volyně - prázdninové pobyty

Adresa:

Domov mládeže VOŠ a SPŠ Volyně

Domova mládeže 597

387 01 Volyně

Telefon: 383 372 187,  383 372 190,  383 372 037

Fax: 383 372 395

e-mail: dm@volyne.cz

 

Domov mládeže VOŠ a SPŠ Volyně se nachází na okraji Volyně v klidné oblasti mimo hlavní silniční tah cca 500 metrů od náměstí. Tvoří ho dva čtyřpodlažní pavilony bez výtahu a vstupní budova. Volyně leží v podhůří Šumavy mezi Strakonicemi a Vimperkem na trase Praha - Strakonice - Strážný - Pasov.

 

Ubytování na domově mládeže je v buňkách. Každá buňka se skládá ze dvou samostatných třílůžkových pokojů s balkónem, předsíně a pro oba pokoje společné sprchy a WC. K dispozici je společenská místnost s televizí, vybavená kuchyňka, nápojový a telefonní mincovní automat. Parkovat lze přímo v areálu, kde se také nachází jídelna s možností polopenze. U domova mládeže je volně přístupné víceúčelové hřiště s umělým povrchem.

Domov mládeže slouží jako ubytovací zařízení v letních měsících červenci a srpnu. Rekreace je vhodná pro rodiny s dětmi i pro skupiny, sportovní oddíly, zájezdy důchodců, klubu turistů atd. Nástup na rekreaci je nejlépe v sobotu mezi 14.00-17.00 hod. Větší skupiny si mohou v případě zájmu předem pronajmout školní tělocvičnu.

 

Cena za jednu noc je 200,-Kč (bez rekreačního poplatku) pro dospělou osobu, 160,-Kč pro dítě do 18 let a 70,-Kč pro dítě do 6 let. Držitelé průkazu Klubu českých turistů a EUROBEDS mají slevu 10,-Kč. Cena polopenze pro dospělou osobu činí na den 190,-Kč,  plné penze 296,-Kč, pro děti do 15 let je 156,-Kč, plné penze 244,- Kč.

 

Přihlášky na rekreaci je možno směřovat písemně (nejlépe do konce června) na adresu: VOŠ a SPŠ Volyně, Resslova 440, 387 01 Volyně nebo Domov mládeže VOŠ a SPŠ Volyně, Domova mládeže 597, 387 01 Volyně, případně na e-mail: dm@volyne.cz, nebo telefonicky na čísle 383 372 187 Mgr. Ivo Kopka.

 

Spojení do Volyně je dobré. Leží na cestě z Prahy na Strážný. Je zde dobré autobusové spojení Strakonice - Vimperk, Strakonice - Prachatice, vlakové spojení Strakonice - Volary.

 

Stručně o Volyni. První zmínka o Volyni je z roku 1271, kdy královna Kunhuta darovala křižovnickému špitálu v Praze jisté důchody "in provincia Wolinensi". V době vlády Přemysla Otakara II. se jmenuje mezi 10 správními oblastmi také oblast (provincia) volyňská, stejně jako mezi 7 děkanáty bechyňského arcijáhenství, byl také děkanát volyňský. Celý újezd zahrnující 22 vsí se dostal do majetku svatovítské kapituly v Praze, jejíž probošt Oldřich povýšil v r. 1299 Volyni na město. V majetku kapituly zůstalo město do husitských válek, pak patřilo strakonickému velkopřevorství a od roku 1621 až do konce poddanství patřilo opět svatovítské kapitule.
K památkám patří tvrz z poslední třetiny 13. století, na jejímž místě byly už stavby ve 12. Století. Tvrz se s částí opevnění dochovala do dnešní doby a je v ní umístěné muzeum. Vedle tvrze stojí děkanský kostel Všech svatých (pův. sv. Václava) založený po r. 1300. Tento kostel je výjimečný tím, že je dvoulodní. Za kostelem je děkanství z počátku 19. století. Nad městem je na hřbitově kostel Proměnění Páně, jeden z mála renesančních kostelů u nás (zal. 1580), do Bílé hory protestantský, s pseudorománskou věží. Na náměstí zaujme renesanční stará radnice z let 1501-29, se sgrafitovou výzdobou  roku 1927, kterou navrhl a realizoval učitel naší školy arch. Fr. Průša (od něj je i pomník padlých u mostu přes řeku). Nad městem se tyčí kaple Anděla strážce od arch J. Niklase z r. 1858. Uprostřed náměstí stojí barokní mariánský sloup z roku 1760. Ve městě se také nachází židovský hřbitov založený před rokem 1724, jeden z nejzachovalejších u nás. Klasicistní synagoga z r. 1840 dnes slouží jako diskotéka.
Ve Volyni se nachází síť obchodů, několik restaurací, kino, koupaliště a ve staré radnici infocentrum.

 

Výlety. Volyně je vhodná jako základna pro podnikání výletů do blízkého i širokého okolí, a to jak autem, tak i na kole nebo pěšky. V blízkém okolí jsou stavby lidového baroka (Zechovice, Jiřetice), Hoštice u Volyně, známé z filmů Zdeňka Trošky a na sklonku života zde žil a je zde i pochován zpěvák Michal Tučný (na jeho počest se zde každoročně ke konci srpna pořádá country festival), Malenice nad Volyňkou (zde je na místním hřbitově pochován architekt Národního divadla Josef Zítek a režisér Zdeněk Podskalský), Čestice se zámkem a kalvárií, Dobrš s kostelem a tvrzí, Čkyně s pěkně opraveným židovským hřbitovem, hradiště Věnec u Čkyně, naučná stezka u Sudslavic, Bavorov s nedalekým hradem Helfnburkem a Vlachovo Březí. Nedaleko leží město Strakonice s hradem a krytým i otevřeným bazénem, známé svými dudáckými festivaly, Sudoměř, kde svedl Jan Žižka svoji první větší bitvu, Vimperk se zámkem, Husinec, kde je expozice věnovaná M. Janu Husovi, tvrz Drslavice a Prachatice s krásným starobylým náměstím a opevněním. Nedaleká Šumava též láká k výletům (Boubín, Kubova Huť, Lenora, Volary, Stožec, Třístoličník, Plešné jezero, Stachy, Zdíkov, Vacov, Churáňov, Javorník, Kvilda, Horská Kvilda, Borová Lada s Chalupskou slatí, šumavské slatě, Filipova Huť - nejvýše položená obec, Modrava, Březník, Vchynicko-Tetovský kanál, Antýgl, Rokyta, Srní, Čeňkova Pila s expozicí šumavských vodních elektráren a starou elektrárnou na soutoku Vydry a Křemelné, Povydří, Poledník atd.). V širším okolí jsou zámky Blatná, Lnáře, Kratochvíle, Horažďovice a hrady Rabí a Kašperk. V dostupné vzdálenosti jsou města České Budějovice, Vodňany, Protivín, Písek, Český Krumlov, Horažďovice, Sušice, Kašperské Hory a z památek hrad Zvíkov, zámky Orlík, Hluboká, Ohrada se zoologickou zahradou, Březnice aj. Přes hraniční přechod Strážný je možno podnikat výlety na německou stranu Šumavy - skanzen Šumavy ve Finsterau (dá se dojít pěšky přes přechod pro pěší na Bučině nad Kvildou), areál flory a fauny Šumavy v Neuschönau, Třístoličník, Regen, Freyung, Grafenau, Bodenmeis se sklárnou atd.
Informace o lokalitách a zajímavostech v blízkém i širším okolí a typy na cyklistické výlety je možno si zapůjčit při ubytování.

X