phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS

zveřejněno: 30.10.2017

TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS

19. říjen byl pro třídu DI3 náročným dnem. Čekala ji odborná exkurze s cílem navštívit tři významné pražské vily zakončená zhlédnutím divadelního představení Lucerna v Divadle v Dlouhé. O tom, že se jedná o inspirativní zážitek, svědčí následující příspěvek jedné z účastnic.

Naše třídní exkurze nebyla pouze dalším výletem a možností ulít se ze školy. Stala se příležitostí nahlédnout do života tří rodin ze stejné doby, ale s různým životním stylem a zajištěním.

Rothmayerova vila vzešla z naprostého minima peněz, ale zato stála svého majitele spoustu úsilí a tvrdé práce. Příjemný pocit domova pocházející z velkého množství použitého dřeva a nečekaná útulnost malého prostoru se dá jen těžko srovnávat s velikostí a komfortností vily Müllerovy.

Očividná propracovanost a promyšlenost i těch nejmenších detailů v Müllerově vile svědčí o zámožnosti majitele a jeho možnostech. Architekt Adolf Loos se nebál originality a porušení stereotypních pravidel, čímž vytvořil naprosto specifickou stavbu.

V Bílkově vile se prolíná jak kreativita majitele a osobní pojetí, tak i jistá velkolepost a pocit přepychu. Ať už obří ateliér, netradiční půdorys nebo Bílkem navrhované kusy nábytku, zdobení klik, či dokonce absence, pro většinu obydlí obvyklých, mezipokojových dveří dává i této vile své kouzlo.

Tři naprosto rozdílné vily, možnosti a majitelé. Stejná doba. Různé osudy. Je zajímavé, v čem se i něco tak všedního jako budovy může navzájem lišit a co všechno se z jejich příběhů dá zjistit.

Aneta Rašková

TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS TŘI VILY, TŘI SVĚTY A NA ZÁVĚR ČESKÝ MÝTUS
X