phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Studijní cesta na Moravu

zveřejněno: 05.05.2016

Studijní cesta na Moravu

 

Ve dnech 19. - 21. dubna se uskutečnila již tradiční studijní cesta třeťáků nábytkářů (letos jsme byli doplněni studenty z vošky). Naším cílem byly výrobní podniky dřevozpracujícího průmyslu na Moravě.

Všichni jsme se těšili.

První den, kdy jsme museli brzy vstávat a absolvovat dlouhou cestu na Moravu, jsme navštívili podnik DDL Lukavec, kde se vyrábí velkoplošné materiály. Měli jsme možnost sledovat proces výroby od úplného začátku až po ukládání hotových výrobků do skladu. Následoval přejezd do Jihlavy a exkurze do firmy Sapeli a. s. (znáte z reklam), ve které jsou vyráběny velmi rozmanité druhy dveří a zárubní. Tady jsme viděli, co znamenají automatizace a moderní technologie v praxi. Osahat hotové výrobky jsme si pak mohli v podnikové prodejně. Nešlo jen o klasická řešení, ale také o speciální kousky, vybavené různými moderními vymoženostmi, například ..... Náročný den se chýlil ke konci a naše výprava dorazila do malebného městečka Bystřice pod Hostýnem, kde jsme měli zajištěno ubytování na internátě naší partnerské střední školy.

Druhý den nezačal cestou autobusem, ale pěším přesunem do místní firmy TON, známé svou tradiční výrobou ohýbaného nábytku. Zde jsme měli možnost spatřit práci s plastifikovaným dřevem, také tady jsme navštívili podnikovou prodejnu. Autobus nás pak odvezl do nedalekého Holešova, kde se nachází závod firmy TON na výrobu dýh, lamel a překližek. V areálu firmy jsme měli možnost spatřit například stroj na loupání dýh, nebo obří jeřáby určené k přepravě kulatiny Odpoledne (po obědě a zaslouženém poledním klidu) nás zavezl autobus na Hostýn (735 m.n.m.), kde jsme dostali možnost navštívit místní baziliku Nanebevzetí Panny Marie a projít si Jurkovičovu křížovou cestu. Před cestou zpátky jsme se rozdělili na dvě skupiny, ti více unavení jeli zpátky autobusem a ti čilejší šli pěšky. Nutno podotknout, že těch druhých bylo podstatně více (i s ohledem na počasí, protože bylo krásně). Po návratu do Bystřice si šel každý svou cestou, někdo byl na internátu, někdo vyrazil objevovat krásy  města.

Třetí den jsme po úklidu, balení a snídani odjeli do Holešova, kde sídlí firma Trachea a.s. Pak se naše výprava přesunula do firmy FK dřevěné lišty spol. s.r.o., která sídlí v Bojanovicích. Poslední firmou, kterou jsme navštívili, byla SWN Moravia v Jemnici. Zde se vyrábějí schodiště rozličných typů. Po této poslední, velice zajímavé exkurzi, jsme vyrazili zpět domů.

Svoji cestu jsme ukončili ve Volyni, kde se unavení členové výpravy opět rozešli do všech stran. Někdo domů, někdo na internát či do města, každopádně na studijní cestu na Moravu budou všichni ještě dlouho vzpomínat, jelikož vidět všechno, co jsme viděli my, se mnoha lidem nepoštěstí.

                                                                                                                             Josef Fousek, 3. ročník NDK

Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu Studijní cesta na Moravu
X