phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

My plujem dál a dál …

zveřejněno: 10.11.2016

My plujem dál a dál ...

V úterý 25. října proběhla na naší škole přednáška zástupců spolku Vltavan o historii vorařství a šífařství na Vltavě. Možná vás napadne, co máme společného s něčím, co už vlastně neexistuje. Co úctu k tradici? Možná. Co kladný poměr ke dřevu? Určitě. Co potenciál pro vzkříšení skoro zapomenutého řemesla? A to je ono.

Velmi zajímavá byla část přednášky, která se zabývala stavbou vorů, asi většina konečně chápe rčení „být jako houžev". Je až neuvěřitelné, že ve třech, bez pomoci jakékoli techniky, pouze se sekerou, postavili plavci vor dlouhý 130 m za tři dny, za další tři dopluli ze Šumavy do Prahy a za další tři došli pěšky zpátky a takto pracovali, dokud řeka nezamrzla.

Zástupci spolku se obrátili na naši školu s prosbou o spolupráci při tvorbě modelu šífu a někdy v budoucnu i funkčního plavidla, aby se zabránilo vymizení tohoto řemesla. Velmi nadšeného spolupracovníka našli ve studentovi třetího ročníku VOŠ Jakubovi Schusterovi (viz následující článek).

My plujem dál a dál … My plujem dál a dál … My plujem dál a dál … My plujem dál a dál … My plujem dál a dál … My plujem dál a dál …
X