phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

Za hranice všedních dní (nejen obrazně)

zveřejněno: 21.11.2016

Za hranice všedních dní (nejen obrazně)

 

V rámci odborné exkurze vyrazili stavaři a vépébáci třetího a čtvrtého ročníku do Welsu a Linze v Rakousku. Celou exkerzi zajišťovala a zorganizovala firma Energy centrum  z Českých Budějovic. Z pohledu naší české perspektivy máte pocit, že jste ve sci-fi filmu.

 Wels jako první město v Rakousku podepsal v roce 2008 Deklaraci o pasivní výstavbě, která předepisuje, že veškeré novostavby a přestavby budou realizovány trvale udržitelnou formou a za využití obnovitelných zdrojů energie. Nařízení se týká staveb ve vlastnictví nebo správě města. Naplňování deklarace je možno vidět na každém kroku. My jsme navštívili farní centrum sv. Františka. Kostel i nová část fary jsou postaveny z prefabrikovaných dřevěných panelů obložených modřínovými latěmi nebo černými skleněnými tabulemi s integrovanou fotovoltaikou, která vyrábí více elektrické energie, než je provozem spotřebováno, přebytek jde do veřejné sítě. V kostele je navrženo podlahové topení, větrání je řízeno rekuperací.

V Linzi jsme nejdříve navštívili pětipodlažní bytový dům z roku 1957, který byl jako první přestavěn na pasivní standard. Na betonové vnější stěny byly zavěšeny prefabrikované fasádní prvky se solárními voštinami (v zimě svítí slunce do hloubky voštiny a vytváří teplý polštář před fasádou, v létě se většina slunečního záření odráží a voštiny tvoří stínění). Součástí přestavby byla i realizace výtahů vně objektu.

Posledním místem, které jsme navštívili v doprovodu městského architekta, bylo sídliště Solarcity Sinz Pichkling na předměstí Linze vystavěné v letech 2001 – 2005.. Je energeticky soběstačné, nakládá zodpovědně s odpadní a dešťovou vodou. Součástí sídliště jsou nejen bytové domy, ale i obchody, společenská a kulturní zařízení, školy, mateřská škola, komunitní centrum a park, sportovní hala a přírodní koupaliště. Projekt se měl stát experimentem pro ověření sociologických, ekonomických a technologických postupů a modelovým vzorem ekologického bydlení. Sídliště využívá sluneční záření, od osvětlení po výrobu energie.

OHLASY ŽÁKŮ:

Exkurze mi přinesla nové poznatky o pasivních objektech, viděli jsme kostel v pasivním standardu ovládaný moderními technologiemi.

Exkurze byla velmi přínosná. Bylo zde k vidění mnoho technických vymožeností, moderní technologie. Zajímavé bylo provedení nového kostela ve Welsu.

Viděli jsme použití technologií, o kterých se učíme, v praxi.