phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Maturitní čtvrtek

zveřejněno: 22.04.2018

Maturitní čtvrtek

Ve čtvrtek 12. dubna se maturanti potili, tentokrát nejen obrazně, nad slohovými pracemi, a aby měli kde, odjeli některé třídy za poznáním do „světa".

 

Jihočeský maraton

Ve čtvrtek 12. dubna třídy DI 1. a DI 3. vyrazily na exkurzi za uměním do Vlachova Březí, Českého Krumlova a na Hlubokou. Den začal návštěvou výstavy maleb a fotografií paní Jitky Zahrádkové, mimo jiné bývalé učitelky na naší škole, a jejích studentů. Po přesunu do Krumlova nás čekaly komentované prohlídky výstav v Egon Schiele Centru, kde jsme měli možnost vidět práce jeho i 4 dalších umělkyň. Dále jsme využili příležitosti prohlédnout si výstavu oceněných prací soutěže Studentský design, kde byly vystaveny i výrobky studentů naší školy. Den jsme zakončili prohlídkou v AJG Hluboká nad Vltavou výstavou Košické moderny a expozicí, která kombinovala stará a nová díla od různých autorů.
I přes únavu byl den příjemným zpestřením školy a poskytl nám příležitost blíže se podívat na to, o čem se učíme a že i výrobky nás jako studentů se mohou někam dostat.

Aneta Rašková DI3

 

O tom, že se návštěva v  Egon Shiele Art Centru neminula účinkem, svědčí příspěvek Báry Bártíkové z DI1.

SLOVA V OBRAZECH

Chtěli jste někdy něco říct, ale nenapadala vás ta správná slova? Zkoušeli jste je vyjádřit jinak než slovy? Určitě ano, i když si to možná neuvědomujete. Můžeme promlouvat například pohybem, mimikou a také uměním. Sochaře málokdy napadne vytvořit dílo, které s ním nemá nic společného - ať už stylem nebo historií. V hudbě se pozná snadno, jak se autor cítí a co právě prožívá. Ale i spisovatel a scénárista, který měl tragický život, nepíše komedie. A mnoho malířů v obrazech ukrývá víc, než se na první pohled zdá.

K takovým malířům patří i Toy Box. Toy Box, umělkyně, která skrývá svou tvář, vypomáhá bezdomovcům a spolupracuje proti týrání zvířat. Ve svých obrazech často zachycuje život bezdomovců a jejich psů. Možná chce světu popsat těmito obrazy něco, co jde slovy popsat jen z malé části. Mezi její další díla patří její noční můry. Možná když tyto noční můry přemístí na plátno, v její duši nic děsivého nezůstane. Co si o tom myslíte vy? Už jste někdy podobného udělali? Vypsali jste si někdy své pocity na papír? A pomohlo vám to?

Další autorka obrazů, u které je snadno poznat, na co myslí, je Marie Blabolilová. Obrazy této malířky připomínají dobu z 2. pol. 20. st. Možná si jen chce připomenout své dětství. Napadlo vás někdy, proč fotíte fotografie? Také nechcete zapomenout na některé věci z vašeho života?

Poslední malířka, jejíž díla byla také vystavena v Egonschielerově art centru, je Magdalena Rajnišová. Některé obrazy Magdaleny Rajnišové působí velmi jednoduše a přitom velmi pozitivně. Na těchto obrazech zachycovala světlo podle její představivosti. Na dalších znázorňovala její cestu pouští, která na ni měla velký vliv. Pravděpodobně je velmi pozitivní osobou, jelikož na svých obrazech často používala pozitivní barvy. Také využíváte barvy k tomu, abyste ukázali na to, jak se cítíte?

Často lidé posuzují jiné osoby podle toho, co udělali. Napadlo vás někdy, že to, co dělají, je jen odraz z jejich minulosti? A ano, někdy je minulost velmi zákeřná. Někdy je dobré vypsat pocity v umění. Proto umělci existují.

Barbora Bártíková DI1

 

Plasy zaslíbené stavitelství

První ročníky stavařů a vépébáků odjely na západ, do Plas. Nejdříve jejich kroky vedly do zrekonstruovaných prostor bývalého pivovaru (dnes Centrum stavebního dědictví), které slouží stálé, rozsáhlé a velmi zdařilé expozici, zabývající se historií stavitelství. Byla nám ukázána historická výroba cihel, obkládaček a střešní krytiny, různé modely kleneb. Také jsme zde viděli velmi zajímavé dobové exponáty, např. piloty, krovy. Určitě bylo na co se dívat a mnoho nového se dozvědět. Další zastávkou byl klášter, velmi obrovská a ohromující stavba se zachovaným barokním interiérem a velmi krásnými freskami. „Náplň exkurze  byla fajn, jenom je to trochu daleko," hodnotili akci studenti.

 

Zrod tužky

Celá prohlídka začala v 10 hodin u hlavní brány. Nejdříve jsme šli do promítací místnosti, kde nám pustili video o firmě, čím vším se zabývá a co pod ni spadá. Poté nám povídali o tom, co je potřeba k výrobě takové tužky a čím vším musí projít, než se z ní tužka, taková jako ji známe my, stane. Tato přednáška trvala něco kolo 40 minut. Poté jsme se přesunuli do samotné výrobny, kde nás prováděli jednotlivými operacemi. Nejdříve ukazovali, jak se zpracovává a připravuje dřevo na prkénka, ze kterých už se tvarují tužky. Poté jsme šli do haly, kde se dávaly do polotovarů tuhy. Ve všech halách pracovalo okolo 10 lidí. Tato hala byla pro mě asi nejzajímavější, protože mě vždy zajímalo, jak se asi ty tuhy dostávají do tužky. Tak konečně znám odpověď :) Nakonec jsme se šli podívat na místo, kde se všechno balilo do pouzder a krabic. Tato exkurze se mi dost líbila a doufám, že zas někdy takhle někam vyrazíme.

 

Vojtěch Novotný, NDK 2.

 

Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek Maturitní čtvrtek
X