phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

František Kupka - názory na umění a okolní svět

zveřejněno: 15.11.2018

František Kupka - názory na umění a okolní svět

Když se řekne jméno František Kupka, většina lidí si představí malíře a možná ilustrátora knížek. Byl to i náš případ. I my jsme si dříve představily pouze člověka, který maloval a kreslil jako každý jiný, avšak právě jeho názory na umění a okolní svět jsou to, co ho dělá tak výjimečným.

Například: Co si myslíte o realistickém ztvárnění přírody? To, jak z obrazů vytéká řeka, a máte pocit, že můžete uniknout do lesa mezi stromy, kde vás nikdo nenajde. I přestože sám pan Kupka pár takových obrazů vytvořil, nebyl jejich zastáncem. Později tvrdil, že je zbytečné napodobovat přírodu, protože tak dokonalé dílo podle něj ani napodobit nelze. Raději studoval filozofii, mystiku. Získané informace a své vlastní názory nám předává ve svých dílech.

Na konci svého života se tento malíř dopracoval k tomu, že i přes „pouhé" tři čáry se nám pokouší sdělit své myšlenky. Kupříkladu jedna svislá čára značí základ života, podobně jako je to v architektuře.

Po celý svůj život se F. Kupka hledal odpověď na otázku: „Co je smyslem života?" a to ho přivedlo ke ztvárnění díla Cesta ticha, ve kterém se objevují sfingy jako symboly ochrany, života a hádanek.

Velmi silný zážitek nutící k zamyšlení. Je fajn, že máme možnost navštěvovat takovéto výjimečné výstavy.

 

Barbora Bártíková a Marie Vodáková DI 2.

František Kupka - názory na umění a okolní svět František Kupka - názory na umění a okolní svět František Kupka - názory na umění a okolní svět František Kupka - názory na umění a okolní svět František Kupka - názory na umění a okolní svět František Kupka - názory na umění a okolní svět František Kupka - názory na umění a okolní svět František Kupka - názory na umění a okolní svět
X